«КУЛЬТУРА», «КУЛЬТУРНА ПОЛІТИКА», «КУЛЬТУРНИЙ ПРОСТІР» В КОНТЕКСТІ УПРАВЛІНСЬКОЇ МОДЕЛІ УКРАЇНИ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.32782/facs-2025-1-64

Ключові слова:

культура, культурна політика, культурний простір, управління, цінності, культурна спадщина

Анотація

Європейський вибір розвитку українського суспільства передбачає усвідомлення принципів і стандартів ефективної культурної політики, прийнятих цивілізованим світом. Час вимагає переосмислення термінів «культура», «культурна політика», «культурний простір» і їх використання для створення ефективної управлінської моделі України. Метою статті є аналіз понятійно-категоріальних та історико-хронологічних особливостей розуміння і розмежування зазначених термінів в контексті модернізаційних перетворень в Україні. В роботі були використані науково-теоретичний підхід до дослідження вказаних термінів, метод аналізу і синтезу. Реалізація поставленої мети відбувається через вирішення наступних завдань: 1) розкриття сутності і поняття культури як багатопланового соціального феномену універсальної дії 2) дослідження «культурного простору» як процесу безбар’єрного обміну культурними цінностями, надбаннями та унікальностями певних соціальних груп між собою 3) визначення особливостей культурної політики як сформованої концепції державного управління , спрямованої на забезпечення культурно-інформаційної стабільності держави і відтворення культурних цінностей. Наукова новизна. У статті розглянуто сукупність характеристик і відмінностей нормативного, понятійного та термінологічного інструмен-тарію в контексті ефективних соціокультурних перетворень в Україні.. Як висновок у статті наголошується, що культура і культурна політика можуть розглядатися як єдине ціннісно-смислове явище, що має громадян-ський та етнічний сенси. Громадянським визначається поєднаність націо-нальних культурних аспектів із демократично-правовою політикою держави, етнічним – збереження культурної пам’яті на певних територіях. В сучасних умовах перед теоретиками культури, громадянами і управлінцями різних рівнів очевидною є необхідність осмислення ключових особливостей розуміння понять «культура», «культурна політика», «культурний простір». Це можливо крізь призму стратегічності, пропорційності, субсидіарності та безперервного співробітництва.

Посилання

Гриценко О. Культурний простір і національна культура : теоретичне осмислення та практичне формування. Київ, Інститут культурології НАМ України, 2019. 256 с.

Національний інститут стратегічних досліджень (НІСД). Особливості сучасного організаційного та законодавчого забезпечення менеджменту культурної галузі в Україні : аналітична записка. НІСД, 2011. Режим доступу: https://niss.gov.ua/doslidzhennya/gumanitarniyrozvitok/osoblivosti-suchasnogo-organizaciynogo-ta-zakonodavchogo

Недзельський Р. Розвиток національного культурного простору в умовах трансформаційних змін сучасності. Мистецтвознавчі записки, 2019. № 35. С. 71–78.

Олійник О. Культурний простір, комунікація, місто : співвідношення понять. Теорія та історія культури, 2019. № 20. С. 169–177.

Панченко В. Методи включення України до єдиного інформаційного та культурного простору. Модернізаційні процеси державного та муніципального управління (Матеріали МНПК), 2014. № 2. С. 168–169.

Паюк С. Соціальний діалог як інструмент взаємодії громадянського суспільства і держави. Національна служба посередництва і примирення, 2019. Режим доступу : https://nspp.gov.ua/home/struktura-nspp-8/strukturanspp-12/10556-sotsialnyi-dialoh-iak-instrument-vzaiemodii-hromadianskoho-suspilstva-i-derzhavy

Степанова, О. Концептуальні засади розвитку і становлення національного культурного простору України : монографія. НПУ Драгоманова : Київ, 2017. 416 с.

Хлебосолов І. Теоретико-методологічні засади державного регулювання національного культурного простору. Актуальні проблеми історії, теорії та практики художньої культури, 2017. С. 22–30.

Хлебосолов І. Формування культурного простору України в умовах незалежності. Мистецтвознавчі записки, 2017. № 32. С. 41–50.

Чернець В. Держава і культура : онтологічний аспект. Вісник ДАКККіМ, 2012. № 4. 3–7.

Костюк І. Засади формування соціального міфу: переваги та небезпеки в контексті російсько-української війни 2022 . Культурологічна думка. Том 24 № 2 (2023). Режим доступу: https://www.culturology.academy/zasadiformuvannya-socialnogo-mifu-perevagi-ta-nebezpeki-v-konteksti-rosijsko-ukrainskoi-vijni-2022.html

##submission.downloads##

Опубліковано

2025-04-24

Як цитувати

ШОСТАК, В., & МОСКВИЧ, О. (2025). «КУЛЬТУРА», «КУЛЬТУРНА ПОЛІТИКА», «КУЛЬТУРНИЙ ПРОСТІР» В КОНТЕКСТІ УПРАВЛІНСЬКОЇ МОДЕЛІ УКРАЇНИ. Fine Art and Culture Studies, (1), 465–470. https://doi.org/10.32782/facs-2025-1-64

Номер

Розділ

КУЛЬТУРОЛОГІЯ